EuroLeague Round 29: 16 σερί πόντοι σε 3.5 λεπτά και «αγκαλιά» με την 8άδα η σκληροτράχηλη Παρτίζαν!

Μεγάλη νίκη για την Παρτίζαν που είναι με το… 1.5 πόδι στην οκτάδα της EuroLeague. – Εύκολη νίκη της Μονακό, η οποία πάτησε… γκάζι στο τέλος.

Όσα έγιναν στην 29η αγωνιστική της EuroLeague.

Εφές – Παρτίζαν 84-97

Η Εφές μπήκε με το πόδι στο γκάζι και έφερε τη διαφορά σε διψήφια νούμερα από πολύ νωρίς, σουτάροντας στην πρώτη περίοδο με 4/7 δίποντα και 4/5 τρίποντα. Παράλληλα, η ομάδα του Ζέλικο Ομπράντοβιτς δεν ξεκίνησε καλά ούτε στην άμυνα ούτε στην επίθεση, με 0/5 τρίποντα και 4 λάθη.

Το παιχνίδι άλλαξε τελείως στη δεύτερη περίοδο. Ο ΛεΝτέι έβαλε τα σουτ (4/4 δίποντα), οι φιλοξενούμενοι «έσφιξαν» την άμυνα και το -16 έγινε -6, ενώ η Παρτίζαν πέρασε μπροστά (30-31 στο 17’) ανατρέποντας το σκηνικό.

Ο Κλάιμπερν πήρε πάνω του τις περισσότερες επιθέσεις της Εφές, η οποία ξαναπέρασε σε θέση οδηγού στο 29’ (60-58). Το παιχνίδι πήγαινε πόντο – πόντο, μέχρι ο Πάντερ και ο Νάναλι με τρίποντο να επιβεβαιώσουν την ανωτερότητα της Παρτίζαν, η οποία μέσα σε 6 λεπτά σκόραρε 16 σερί πόντους!

ΕΦΕΣ: Λάρκιν 9, Σίνγκλτον, Μπράιαντ 16, Κλάιμπερν 22, Πλάις 7, Μίτσιτς 15, Μ’Μπαγέ 5, Ντάνστον 10

ΠΑΡΤΙΖΑΝ: ΛεΝτέι 16, Αβράμοβιτς 14, Πάντερ 19, Σμάιλαγκιτς, Παπαπέτρου 2, Έξουμ 9, Νάναλι 16, Λεσόρ 17, Τριφούνοβιτς 2, Μαντάρ 2

Μονακό – Βίρτους Μπολόνια 81-68

Ο αγώνας ξεκίνησε με ένα μπλοκ του Αμπάς στον Μπλόσομγκεϊμ, το οποίο είναι υποψήφιο για μια από τις φάσεις της χρονιάς, μόλις στο 20ο δευτερόλεπτο του αγώνα.

Ο Μίλος Τεόντοσιτς ήταν ο μαέστρος της Βίρτους, καθώς σε λιγότερο από 6 λεπτά είχε 6 πόντους με 3 ασίστ. Το ματς ήταν συνεχώς στον πόντο, με εξαίρεση ένα σερί 11-0 από τους Μονεγάσκους (26-31 στο 13’ έγινε 37-31 στο 17’) και ο Τζόρνταν Λόϊντ έγινε ο πρώτος διψήψιος, καθώς σημείωσε τον 10ο του πόντο για το 30-31.

Στο δεύτερο ημίχρονο, οι δυο ομάδες εξακολουθούσαν να βρίσκονται κοντά στο σκορ, μέχρι ένα ξέσπασμα της Μονακό, που «έτρεξε» επιμέρους σκορ 12-2 και το 51-51 του 25’ έγινε 63-53 στο 30’. Η ομάδα του Σάσα Ομπράντοβιτς διατήρησε αυτό το προβάδισμα και πήρε εν τέλει τη νίκη, με άνεση.

ΜΟΝΑΚΟ: Μπράουν 6, Οκόμπο 21, Μονέκε 2, Λόιντ 15, Μπλόσομγκειμ 2, Ντιάλο 7, Μοτιεγιούνας 12, Αμινί, Ουαταρά, Στραζέλ 3, Χολ 13

ΜΠΟΛΟΝΙΑ: Μάνιον 2, Μπελινέλι 8, Παγιόλα, Μπακό 8, Ζαιτέ 4, Λούντμπεργκ, Σενγκέλια 2, Χάκετ 8, Μίκι 14, Ουίμς, Τεόντοσιτς 10, Αμπάς 12

Μακάμπι – Μπασκόνια 93-79

Η Μακάμπι εκμεταλλεύτηκε για άλλη μια φορά τη δυναμική που της δίνει το «σπίτι» της, Γιαντ Ελιάου, και «ξεκόλλησε» από την απόσταση ενός καλαθιού στο 14’ με τους Μπόλντγουιν και Μπράουν, ωστόσο οι Ισπανοί απάντησαν με 11-0 σερί και μείωσαν στους 3 (43-40) 2 λεπτά πριν το φινάλε του ημιχρόνου.

Η Μπασκόνια προηγήθηκε νωρίς στην επανάληψη, όμως στο τέλος της τρίτης περιόδου οι Ισραηλινοί πήραν… μπρος και κράτησαν ξανά τις τύχες του αγώνα στα χέρια τους, με επιμέρους σκορ 14-0 (το 49-60 στο 24’ έγινε 63-60 στο 27’)! Οι φιλοξενούμενοι το πάλεψαν όμως η ομάδα του Κάτας είχε σε καλή μέρα τους Μπράουν και Νέμπο οι οποίοι έδωσαν τη νίκη στους «κίτρινους».

ΜΑΚΑΜΠΙ: Μπράουν 17, Μπάλντγουιν 24, Μάρτιν 9, Μένκο 2, Σόρκιν 4, ΝτιΜπαρτολομέο 11, Χίλιαρντ, Κοέν, Νίμπο 15, Κόλσον 11

ΜΠΑΣΚΟΝΙΑ: Χάουαρντ 10, Χέιντεγκερ, Ραιέστε 2, Μαρίνκοβιτς 6, Ντίεζ, Τόμπσον 17, Κότσαρ 12, Ίνοτς, Κοστέλο 2, Γκιεντράιτις 18, Χομς 12

Βαλένθια – Φενέρμπαχτσε 82-80

Ματσάρα στην Ισπανία με Βαλένθια και Φενέρ να πηγαίνουν πόντο – πόντο καθ’όλη τη διάρκεια του αγώνα. Κρίθηκε στο φινάλε με συγκλονιστική ατομική ενέργεια του Χάρπερ και το ριμπάουντ του Γουέμπ, ο οποίος «έκλεψε» τη δόξα από τον Γκούντουριτς.

Ο Γκούντουριτς ευστόχησε με ταμπλό από τα 6.75 με 11’4’’ να και ισοφάρισε. Ο Χάρπερ στην τελευταία επίθεση πέρασε από δεξιά, επιχείρησε ένα πολύ δύσκολο λέι απ και η μπάλα είχε… περιπέτεια στο καλάθι, με τον Γουεμπ απλά να ακουμπάει τη μπάλα όσο χρειαζόταν για να την στείλει στο καλάθι και να χαρίσει μια τεράστια νίκη στη Βαλένθια.

ΒΑΛΕΝΘΙΑ: Χάρπερ 15, Κλαβέρ 5, Πουέρτο 3, Ουέμπ 8, Λόπεζ-Αροστέγκι 3, Τζόουνς 9, Ράντεμπο 8, Έβανς 2, Ντούμπλιεβιτς 18, Χέρμανσον 7, Ριβέρο 4

ΦΕΝΕΡΜΠΑΧΤΣΕ: Μότλει 19, Ουίλμπεκιν 7, Μπιέλιτσα, Χέις-Ντέιβις 11, Μπιμπέροβιτς 6, Τζεκίρι, Γκούντουριτς 23, Ντόρσει 10, Μπούκερ 2, Καλάθης 2

Ρεάλ Μαδρίτης - Αρμάνι Μιλάνο 91-87

Άλλη μία αναμέτρήση που κρίθηκε στα τελευταία δευτερόλεπτα αυτή τη φορά μεταξύ της Ρεάλ και της Αρμάνι. Με τον Σάμπαζ Νάπιερ της Αρμάνι στον πάγκο, οι φιλοξενούμενοι δυσκολεύτηκαν την πρώτη περίοδο, ενώ οι Γιαμπουσέλε και Μούσα πυροδότησαν την επίθεση της Ρεάλ με ένα σερί 10-0 που έβαλε μπροστά τους γηπεδούχους. Το σκηνικό άλλαξε στο δεύτερο δεκάλεπτο με τη Μιλάνο να βρίσκει τα πατήματα της αμυντικά με την πολύτιμη βοήθεια του Νάπιερ που βρισκόταν στο παρκέ και να ισοφαρίζει τη Ρεαλ στο 36-36.

Μετά την ανάπαυλα, η Αρμάνι μ’ ένα σερί 1-7 του Νικολό Μέλι και του Νάπιερ κατάφερε να περάσει μπροστά (52-55), όμως εκεί έκανε την εμφάνιση του ο Μάριο Χεζόνια αποκαθιστώντας το προβάδισμα της Ρεάλ με 9 σερί πόντους για το 67-66. Το παιχνίδι όπως ήταν λογικό έγινε πιο «κλειστό» όσο πλησίαζε το τέλος. Ο Ντεκ με 2/2 βολές διαμόρφωσε το 90-87 υπέρ της Ρεάλ, με την Μιλάνο να έχει τον τελευταίο λόγο, όμως ο Βόιγκτμαν στην επαναφορά πάτησε γραμμή και ουσιαστικά... χάρισε τη νίκη στους Μαδριλένους, με τον Γιαμπουσέλε με 1/2 βολές να διαμορφώνει το τελικό 91-87.

Τα δεκάλεπτα: 24-23, 42-40,67-66, 91-87

ΡΕΑΛ ΜΑΔΡΙΤΗΣ: Κοζέρ 6, Φερνάντεθ, Αμπάλδε, Χάνγκα 3, Χεζόνια 12, Ροντρίγκεθ 2, Ντεκ 6, Πουαριέ 6, Ταβάρες 17, Γιαμπουσέλε 12, Μούσα 27

ΑΡΜΑΝΙ ΜΙΛΑΝΟ: Ντέιβις 10, Λουγουαγού-Καμπαρό 2, Πάνγκος 9, Τονούτ 14, Μέλι 16, Μπάρον 14, Νέιπιερ 17, Ρίτσι, Χάινς 2, Φόγκτμαν 3